Henza® Kinesiologi Tape - ZEBRA - 5m x 5cm
Henza® Kinesiologi Tape 5cm x 5m. Denne elastiske sportstape bruges bl.a. til at aflaste muskler og øge blodtilførsel.
1 kasse indeholder 24 stk.
Minimumskøb - 1 stk.
- Fragt kun 49,-
- Fri fragt ved køb over 450,-
- 1-3 dages levering
- Registreret hos Lægemiddelstyrelsen
Henza® Kinesiologi Tape i zebra-design 5 cm x 5 m kombinerer funktionalitet med et unikt udseende. Tapen har en stærk klæbeevne, som gør den i stand til at blive siddende på huden i flere dage. Den er udviklet til at øge blodtilførsel til musklerne og aflaste overanstrengte områder. Både fysioterapeuter, andre behandlere og sportsudøvere anvender i dag kinesiologitape. Mønsteret – i dette tilfælde zebra – ændrer ikke på effekten, men giver et mere iøjnefaldende look.
Tapen har en elasticitet på 140-160% og er fremstillet med bølgemønster-teknologi, der lader huden ånde og gør det muligt for fugt at slippe ud. Denne konstruktion er medvirkende til, at tapen kan sidde fast i 3-5 dage pr. applikation.
Når tapen påsættes, løfter den huden let, hvilket skaber ekstra plads i vævet under huden. Denne mekanisme fremmer blodcirkulationen, reducerer hævelser og understøtter kroppens naturlige helingsproces efter skader som slag og forstuvninger.
Desuden kan tapen virke smertelindrende, da bedre blodtilførsel reducerer iltmangel i vævet og dermed mindsker smertesignalerne til hjernen. Sensoriske nerver stimuleres også af tapens konstante stræk og berøring under bevægelse, hvilket yderligere dæmper smerteoplevelsen.
Bemærk:
Ved hudirritation anbefales det at stoppe brugen. Søg læge eller fysioterapeut ved tvivl eller skader. På følsom hud fjernes tapen lettest i badet, med tapefjerner eller lidt madolie.
Tapemateriale:
Bomuld 93,5%
Polyurethan 6,5%
LATEXFRI
Klæbemateriale:
Akryl copolymer
1 kasse indeholder 24 stk.
Minimumskøb - 1 stk.
| Farve | Sort/Hvid |
|---|---|
| Farve | ZEBRA |















